Skyrybos bendru sutarimu vs. skyrybos dėl kito sutuoktinio kaltės

by on Pirmadienis, 08 gruodžio 2014 15:35

 

Skyrybos bendru sutarimu. Kodėl ir kada rinktis?

Jeigu nusprendėte skirtis ir vis dar randate bendrą kalbą, patariame skirtis bendru sutarimu.

Kodėl? Nes tai pigiau, greičiau ir mažiau skausminga patiems sutuoktiniams.

Visų pirma, tokiose bylose nereikia mokėti žyminio mokesčio, esate nuo jo atleidžiami.

Antra, visas skyrybų procesas palyginus trumpas: tereikia tinkamai suruošti dokumentus teismui, sudalyvauti posėdyje (kartais net ir posėdžio nereikia) ir būsite išskirti.

Trečia, pigesnis ir trumpesnis skyrybų procesas reiškia ir žymiai mažiau streso.

Tai reiškia, jog pasirinkus skyrybų procesą bendru sutarimu nebus ilgos bylinėjimosi karuselės, kuri atima nepalyginamai  daug laiko, piniginių išteklių teisininkams bei sukelia daug streso.

Tokią skyrybų formą galite rinktis, jei su sutuoktiniu galite sutarti dėl vaikų gyvenamosios vietos ir išlaikymo bei auklėjimo, turto dalybų, pavardžių po santuokos, išlaikymo  ir t.t. bei atitinkate šiuos CK 3.51 str. numatytas sąlygas:  1. nuo santuokos sudarymo yra praėję daugiau nei vieneri metai; 2 abu sutuoktiniai yra sudarę sutartį dėl santuokos nutraukimo pasekmių (turto padalijimo, vaikų išlaikymo ir pan.); 3 abu sutuoktiniai yra visiškai veiksnūs.

 

Skyrybos dėl vieno ar abiejų sutuoktinių kaltės.

Ši skyrybų forma nepalyginamai sudėtingesnė bei procesas ilgesnis nei prieš tai nurodytų skyrybų bendru sutarimu. Tais atvejais, kuomet sutuoktiniai nesugeba vienas su kitu bendrauti bei sutarti, tačiau nori nutraukti santuoką, lieka skyrybas inicijuoti dėl vieno ar abiejų sutuoktinių kaltės.

Ši skyrybų forma taikoma ir tada, kuomet kitas sutuoktinis nesutinka skirtis bendru sutarimu, nors ginčo dėl vaikų, turto ar kitų klausimų ir nėra.

Paaiškiname, jog tokiu atveju vyksta ginčas teisme ir yra sprendžiama, kuris iš sutuoktinių ir kiek teisus ar teisesnis, kaip bus padalytas turtas, kokia bus nustatyta bendravimo su vaikais tvarka bei jų išlaikymo klausimai ir t.t.

Teismas pripažįsta, jog santuoka iširo dėl kito sutuoktinio kaltės, jeigu jis iš esmės pažeidė savo kaip sutuoktinio pareigas, numatytas šioje knygoje, ir dėl to bendras sutuoktinių gyvenimas tapo negalimas. Preziumuojama, kad santuoka iširo dėl kito sutuoktinio kaltės, jeigu jis yra nuteisiamas už tyčinį nusikaltimą arba yra neištikimas, arba žiauriai elgiasi su kitu sutuoktiniu ar šeimos nariais, arba paliko šeimą ir daugiau kaip vienerius metus visiškai ja nesirūpina (CK 3.60 str.). Taip pat teismas, įvertinęs visas byloje nagrinėtas aplinkybes, gali spręsti, jog santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės.

 

Bonum Juris teisininkai rengia dokumentus tiek skyryboms bendru sutarimu, tiek dėl vieno ar abiejų sutuoktinių kaltės.

Kreipkitės +370 647 805 74