Vaiko interesai ir skyrybos

by on Pirmadienis, 29 gruodžio 2014 11:40

 

Sutuoktiniams nusprendus skirtis, visų žvilgsniai nukrypsta į vaikus, kurie šioje situacijoje yra bejėgiai, už juos sprendžia tėvai arba teismas.

 Skyrybų procese, tiek po jo, būtina užtikrinti vaiko interesus apsprendžiant esminius klausimus:

  • išlaikymas vaikui. Tėvai turi teisę susitarti, kiek lėšų per mėnesį reikia jų vaikui išlaikyti. Atkreiptinas dėmesys, jog teismai laikosi pozicijos, kad vaikui išlaikyti, tam kad būtų patenkinti jo būtiniausi poreikiai, vaikas galėtų tinkamai vystytis, augti sveikas, turėtų būti skiriamas toks pinigų kiekis, kokia tuo metu yra patvirtinta minimalus mėnesinis atlyginimas (toliau- MMA), pvz. šiuo metu MMA yra 1035 Lt, todėl, kiekvienas iš tėvų vaikui išlaikyti tektų skirti po 517,50 Lt. Žinoma, tai nėra imperatyvi taisyklė, kurios laikomasi kiekvienu atveju. Tėvams susitarus, įvertinus vaiko poreikius bei tėvų finansinę padėtį, teismas gali nuspręsti ir patvirtinti mažesnę sumą vaikui išlaikyti nei tuo metu galiojantis MMA. Taipogi, egzistuoja galimybė aiko išlaikymui skirti ir žymiai didesnę sumą bei to reikalauti iš kito vaiko tėvo. Paprastai tokiais atvejais būtina teismui teikti vaiko poreikių lentelę bei įrodymus, jog vaiko poreikiai yra didesni nei įprastiniai.
  • vaiko gyvenamoji vieta. Vaiko gyvenamąją vietą po skyrybų teismas nustato tada, kai tėvai šiuo klausimu nesutaria ar teismas, įvertinęs visas byloje esančias aplinkybes, sprendžia, jog gyvenimas su vienu iš tėvų darys žalą vaiko auklėjimui, vystymuisi, taip priimdamas sprendimą vaiko gyvenamąją vietą nustatyti su kitu iš tėvų.
  • vaiko auklėjimas. Abu tėvai turi teisę ir kartu privalo vienodai prisidėti prie vaiko auklėjimo. Kartu tai reiškia, jog vaikui gyvenant su vienu iš tėvų, tas tėvas privalo sudaryti sąlygas vaikui bendrauti su kitu tėvu.
  • šventės: Kalėdos, gimtadieniai, kita. Sprendžiant santuokos nutraukimo pasekmes, paprastai apsprendžiama ir tai, su kuriuo iš tėvų vaikas švęs gimtadienius, didžiąsias metų šventes ir pan., ypatingai, kuomet vaiko tėvai patys to tinkamai sutarti nesugeba.